historia szkoły

Na 1000-lecie państwa polskiego ówczesne władze postanowiły wybudować 1000 szkół
w różnych miastach i wsiach Polski. Jedną z nich jest nasz szkoła, której budowę rozpoczęto w 1960 roku. Była ona dziesiątą "tysiąclatką"
w woj. zachodniopomorskim, a 369 w kraju. Budowano ją w latach 1960 - 1962.

W dniu 1 września 1962 nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły. W pierwszym roku szkolnym 1962/63 uczyło się 732 uczniów. Były to dzieci przekazane ze szkół LO nr III i SP nr 23. Klasę VII
w roku szkolnym ukończyło 74 uczniów.

Pełni absolwenci są to uczniowie zapisani do klasy I w roku szkolnym 1962/63. Pierwszoklasistów uczęszczających do szkoły było 138. Uczniowie uczyli się w 18 oddziałach, zatrudnionych było 20 pedagogów. Byli to następujący nauczyciele:

1. Baranowska Stefania

2. Bernyś Halina

3. Budziak Irena

4. Chańska Stanisława

5. Góra Ryszard

6. Grynis Jadwiga

7. Grzywacz Stanisława

8. Grzywacz Zofia

9. Hebal Władysława

10. Kociuba Irena

11. Kociuba Zdzisław

12. Litkowicz Zofia

13. Łukowska Wanda

14. Osiecka Zuzanna

15. Pełczyńska Aleksandra

16. Pestka Bernarda

17. Pluta Maria

18. Półrol Maria

19. Rączka Józefa

20. Sołowicz Teresa

Pierwszym kierownikiem szkoły był Zdzisław Kociuba, a zastępcą Zofia Grzywacz.

Pierwszymi pracownikami administracji szkolnej były panie: Danuta Szołomicka, Aurelia Klekowska, Janina Szczeblewska, Leonarda Wrzesień. W obsłudze technicznej szkoły pracowali: woźny - Jakub Hudyka oraz sprzątaczki: Kazimiera Majchrzak, Serafina Stefańska, Jadwiga Rajczykowska, Stefania Puzio, Zofia Piotrowska i Jadwiga Świergiel.

Od początku swojego istnienia szkoła oprócz podstawowej działalności dydaktyczno-wychowawczej prowadzi działalność opiekuńczą poprzez stołówkę szkolną, pomoc materialną dla dzieci z rodzin najuboższych oraz pracę pedagoga szkolnego.

Uczniowie uczestniczą w różnych zajęciach pozalekcyjnych, kołach zainteresowań i zajęciach sportowych. Należą również do organizacji szkolnych takich jak: LOP, PCK, SKO, Liga Morska, SKKT, SU.

Szkolną bibliotekę założyła p. Irena Kociuba. Biblioteka w pierwszym roku liczyła 726 książek, a obecnie księgozbiór to 12152 woluminów. Długoletnią bibliotekarką jest nasza pierwsza absolwentka - p. Halina Iwańcz, obecnie Kowal. Obecnie w bibliotece szkolnej pracuje p. Maria Janowska - Jakielaszek. Kadra kierownicza w ciągu 55-tu lat zmieniła się cztery razy:

Dyrektorzy:

1. Zdzisław Kociuba (1962 - 1968)

2. Roman Gapiński (1968 - 1980)

3. Józef Pajączkowski (1980 - 1990)

4. Stefania Biernat (od 01.01.1991 - 2007)

5. Barbara Szafryna - obecnie

Wicedyrektorzy:

1. Zofia Grzywacz - Monkiewicz

2. Józef Pajączkowski

3. Stanisława Galoch

4. Maciej Wasilewski

5. Stefania Biernat

6. Krystyna Kaliszewska

7. Maria Kutyło

8. Aleksandra Jakielaszek

9. Anna Tarczykowska-obecnie

Społeczność Dąbia ceni szkołę za stabilność grona pedagogicznego. Wśród 40 pedagogów uczących aż 52 % to nauczyciele ze stażem 15 i więcej lat w tej szkole.

Pierwszym przewodniczącym Komitetu Rodzicielskiego był Edward Polit. Należy wymienić też wielu rodziców, którzy ofiarnie pracowali w Komitecie Rodzicielskim, a później w Radzie Rodziców, byli to: Izabela i Franciszek Góreccy, Florian Pardel, Mirosława i Edmund Zart, Zenon Zimoch, Norbert Fabisz, Włodzimierz Wasilewski, Kazimierz Tomasik, Ewa Wojnicka, Grażyna Gołębiewska, Alicja Betka.

Obecnie przewodniczącą Rady Rodziców jest p. Aleksandra Pasternak.

Cieszy nas fakt, że niektórzy absolwenci wrócili do naszej szkoły jako nauczyciele, np.: Halina Iwańcz - Kowal, Bożena Dybowska - Konopczak, Teresa Mistal - Ćwiek, Bogumiła Bojanowicz, Bożena Tkaczyk - Chudzińska, Magdalena Wiśniewska - Kuraj, Karolina Kijana, Ewelina Owczarek, Iwona Wachowska